Головна | Реєстрація | Вхід | RSSСубота, 12.07.2025, 14:23

Сайт вчителя

української мови та літератури

Мороз Наталії Юріївни

Меню сайту
Категорії розділу
Сценарії заходів [1]
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 9
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог файлів

Головна » Файли » Виховні заходи з української мови та літератури » Сценарії заходів

Мовознавчий турнір
04.03.2015, 23:05

Мета:  показати учням красу та багатство української мови; викликати бажання вивчати рідну мову, милуватися її красою; розвивати зв’язне мовлення учнів, уміння спостерігати мовні явища; виховувати любов до рідної мови, свого народу,  рідної землі.

Тип заняття:    урок-турнір.

Обладнання:   конверти з прислів’ями,  завдання для редакторів, фонограми пісень, соціальна реклама української мови, відео-ролик тріо «Крайня хата» на пісню «Гімн українській мові». 

Хід заняття

Учитель. Епіграфом нашого змагання пропоную взяти слова В. Сухомлинського: «Чим глибше людина пізнає тонкощі рідної мови, …тим активніше сприймає її серце красу слова».

Конкурс 1. Бліц-турнір «Мовне асорті»

Вчитель. Поети оспівали красу і багатство нашої мови, наділивши її безліччю епітетів:

Ніжна, мила, світанкова,

Ясна, чиста, колискова,

Мелодійна, дзвінкотюча,

Дивна, радісна, співуча,

Лагідна, жива, казкова,

Красна, чарівна, шовкова,

Найдорожча, добра, власна,

Мудра, сонячна, прекрасна,

Солов’їна, барвінкова,

Українська моя мова.

 

– А що говорять про нашу мову представники інших народів

(Перегляд фільму «Соціальна реклама української мови»)

 

Вчитель. Спочатку гравцям потрібно розім’ятися. Протягом 2 хв. Команди відповідатимуть  на запитання, отримуючи за кожну правильну відповідь 1 бал

Запитання для І команди

1. Слова, однакові за звучання, але різні за лексичним значенням. /Омоніми/

2. Скільки букв в алфавіті української мови? /33/

3. Опис зовнішності людини. /Портрет/

4. Дієприслівник із залежними словами. /Дієприслівниковий зворот/

5. Незмінна значуща частина слова, що стоїть після кореня. /Суфікс/

6. Розділ мовознавства, який вивчає знаки письма. /Графіка/

7.Службова частина мови, яка виражає залежність іменника, числівника,
займенника від інших слів у словосполученні і реченні. /Прийменник/

8. Самостійна частина мови, що називає ознаку дії, ознаку предмета, ознаку іншої ознаки. /Прислівник/

9. Чуже мовлення передане дослівно , без будь-яких змін /Пряма мова/

10. Два слова, серед яких одне головне, а друге залежне. /Словосполучення/

11. Змінна частина слова. /Закінчення/

12. Самостійна частина мови, що виражає ознаку предмета за дією і відповідає на питання: що робить предмет? Що з ним робиться? /Дієслово/

13. Розділ науки про мову, що вивчає правильне вживання розділових знаків?/Пунктуація/

14.  Речення, в якому граматична основа складається з одного підмета. /Називне/

15. Рід іменника  кенгуру. /Чоловічий/

16. На які групи поділяються приголосні звуки? /Глухі й дзвінкі, тверді й м’які/

17. Застарілі слова, які вийшли з ужитку.  /Архаїзми/

18. Головні члени речення. /Підмет і присудок/

19. «Жовтіє лист» — це словосполучення чи речення? /Речення/

20. Складне речення, частини якого синтаксично рівноправні та з’єднані  сурядним сполучником. /Складносурядне/

21. Що означає діалектизм когут? /Півень/

22. Розділ науки про мову, що вивчає речення і словосполучення.  /Синтаксис/

23. Розділ мовознавства, який вивчає правила написання слів./Орфографія/

24. Що означає фразеологізм «ніде й голці впасти»? /Тісно/

25. Що означає фразеологізм «замилювати очі»? /Обдурювати/

26. Перекладіть українською слово  «улитка». /Равлик/

27. Перекладіть українською слово  «носки». /Шкарпетки/

28. До якої частини мови відноситься слово будь-який? /Займенник/

29. Складне речення, частини якого з’єднуються безсполучниковим зв’язком та інтонацією називається. /Безсполучниковим/

 

Запитання для ІІ команди

 

1. Слова з протилежним лексичним значенням. /Антоніми/

2. Скільки звуків в українській мові? /38/

3. Опис природи в художньому творі? /Пейзаж, літературний пейзаж/

4. Дієприкметник із залежними словами. /Дієприкметниковий зворот/

5. Частина слова, що знаходиться перед коренем. /Префікс/

6. Розділ мовознавчої науки, який вивчає звуки мови. /Фонетика/

7. Службова частина мови, що сполучає однорідні члени речення та частини складного речення. /Сполучник/

8. Самостійна частина мови, що вказує на предмет, його ознаку чи кількість, але не називає його. /Займенник/

9. Розмова двох осіб. /Діалог/

10. Речення, яке має дві і більше граматичних основ. /Складне/

11.Частина слова без закінчення? /Основа/

12. Частина мови, яка позначає предмет і відповідає на питання хто? Що?/Іменник/

13. Розділ мовознавства, який вивчає частини мови. /Морфологія/

14. Інфінітив—це… /Неозначена форма дієслова/

15.  Рід іменника бідолаха. /Спільний/

16. На які групи поділяються всі звуки? /Голосні і приголосні/

17. Новоутворені слова та вислови мови. /Неологізми/

18. Слова, різні за звучанням та написанням, але близькі чи однакові за лексичним значенням. /Синоніми/

19. Чи  може словосполучення складатися з одного слова? /Не може/

20. Члени речення, які характеризують предмет з одного боку, відповідають на одне і питання і відносяться до одного і того ж слова. /Однорідні/

21. Речення, що має одну граматичну основу. /Просте/

22 Розділ мовознавства, який вивчає слово, його значення і походження. /Лексикологія/

23. Розділ мовознавства, що вивчає правила вимови. /Орфоепія/

24. Що означає фразеологізм «хоч око виколи»? /Темно/

25. Що означає фразеологізм «перелічити ребра»? / Побити/

26. Перекладіть українською слово «зюм». /Родзинки/

27. Перекладіть українською слово «чулки» /Панчохи/

28. До якої частини мови відноситься слово будь-куди? /Прислівник/?

29. Односкладне речення, в якому немає підмета і не може бути називається. /Безособовим/

Конкурс 2.  «Відгадай загадку»

Вчитель. Я гадаю, що всі ви полюбляєте відгадувати загадки. Українські народні загадки чудові та яскраві. Ви їх, напевно, пам’ятаєте, ще з дитинства. Тому я не буду вам загадувати дитячі загадки, а загадаю вам не зовсім дитячі, не зовсім народні, а лінгвістичні. А відгадки до моїх загадок приховані у народних казках, прислів’ях, приказках та фразеологізмах.

1. Що може вирости на городі, якщо дядько в Києві? (Бузина)

2. Його беруть за бороду і віддають йому душу. (Бог)

3. Він свистить у кишенях. (Вітер)

4. Улюблене видовище барана. (Ворота)

5. Дороговказ до Києва. (Язик)

6. Казкове житло, в яке на жаль не вписався ведмідь. (Рукавичка)

7. Птах, який приносить новини на хвості. (Сорока)

8. Тварина, яку можна зробити з мухи. (Слон)

9. Прилад для письма по воді. (Вила)

10. Музики, які грають марш під час голоду (Кишки)

11. Їх кладуть на полиці, коли нічого їсти, сушать, коли весело. (Зуби)

12. Фрукти, які ростуть на вербі. (Груші).

Конкурс 3. «Народ скаже, як зав’яже»

Вчитель. Прислів’я та приказки – це  мудрість народна. У них передаються спостереження людей над явищами природи й суспільного життя, вадами людського характеру та інше. Цей конкурс складатиметься з двох етапів.

І. «Знайди половинку». У конвертах знаходяться слова. Командам потрібно скласти з них відомі прислів’я.

Слово -не горобець, вилетить – не спіймаєш.

Вола в`яжуть мотузком, а людину – словом.

ІІ. «Закінчи прислів’я». Я називатиму першу частину прислів’я, а учасники команд повинні назвати другу частину цього прислів’я.

1. Книга вчить, … (як на світі жить)

2. Учення – світ, … (а невчення – тьма)

3. Не кажи гоп, … (поки не перескочиш)

4. З миру по нитці, … (голому сорочка)

5. Слово – не стріла, а … (глибше ранить)

6. Слово не горобець,… (вилетить – не спіймаєш)

7. Під лежачий камінь…(вода не тече)

8. Хочеш їсти калачі –… (не сиди на печі)

9. Краще синиця в руках,… (ніж журавель у небі)

10.Яблуко від яблуні… (далеко не падає)

 

 

Конкурс 4. Конкурс редакторів.

 

Вчитель. Знайдіть помилки в реченнях:

 

І.     1. Регістрація учасників форуму проводиться з дев’яти до одинадцяти

годин. 2.Не мішайте працювати в класі. 3.Відкрийте форточку! 4.Через неділю в університеті день відчинених дверей. 5. Автобус по заказу прибув воврем’я.  6. Слідуюча зупинка площа Івана Франко.

 

ІІ.  1.  Моє рідне село в п’ятдесяти кілометрах від Луганську. 2. Осторожно, закриваю двері! 3. Пенсіонери в городському транспорті мають льготи. 4. Постав салфетки  на стіл! 5. В скільки годин відходить автобус на Сватову? 6. На послідній літак на Львів я не вспів.

 

Конкурс 5. «У пісні життя народу»

Вчитель. Наступний конкурс присвячений українській пісні. За фонограмою потрібно вгадати українську народну пісню.

Конкурс 6. «Поетичний»

 

Вчитель. Колись у суперечці з італійцем, англійцем і німцем, щоб довести, що українська мова багата й милозвучна, українець склав вірш та оповідання, в якому кожне слово починалось на одну й ту ж букву. Наприклад:

 

Стихли струни, стихли співи,

Срібні співи серенад,

Срібно стеляться сніжинки -

Спить самотній сад.

 

– Спробуймо і ми зробити те ж саме. Завдання трохи змінимо: складіть лише одне речення.

 

Конкурс 7. «Римування»

 

Вчитель. А тепер вам потрібно заримувати слова.

І команда: буває, забуває, мова, діброва.

ІІ команда: сміх, сніг, весна, красна.

 

Оголошення підсумків турніру

 

Завдання для вболівальників.

 

Відгадати загадки.

 

Я такий же, як знак розділовий,

І відомий усій шкільній дітворі.

Та в словах української мови

Я пишусь не внизу, а вгорі.

                                                                     (Апостроф)

 

Завжди можу стать в пригоді,

Моїх порад вам не злічить.

І кажуть про мене в народі:

«Мовчить, а сто дурнів навчить».

                                                                     (Книга)

 

Маленька, менша мачини,

Ні з ким не стану я боротись,

А при читанні, коли треба,

Й людини мову зупиню.

                                                                      (Крапка)

 

Він після речення, цитати

Вмостився, схожий на гачок.

Усіх примушу я питати,

А сам ні пари з уст – мовчок.

                                                                      (Знак питання)

 

Злита з хвостиком ця крапка,

Невелика, власне, лапка.

Робить паузу, усім знайома.

Як вона зветься? (Кома)

Як записати слово робота п’ятьма літерами?              (праця).

Як записати в чотирьох клітинах словосполучення «суха трава»? (сіно).

З чого починається день?      (З букви «д»).

Чим ранок починається, а вечір закінчується?             (буквою «р»).

 

Запитання для вболівальників.

 

1. Скільки всього мов на світі? (6 тисяч)

2. Які слова в українській мові є ліліпутами, тобто найменшими? (прийменники в, з, о, сполучники а, і та займенник я, частки ж, і.

3. Серед яких частин мови найбільше слів-гуліверів? ( Серед складних прикметників та іменників)

4. Яка мова світу відрізняється утворенням громіздких слів? (Німецька)

5. З якої мови прийшло до нас ім’я Олександр і що воно означає? ( З грецької, означає чоловік, який захищає)

6. Що означає ім’я Наталя? (Рідна)

7. З якої мови прийшло до нас ім’я Євген і що воно означає? ( Прийшло з грецької мови, означає благородний, шляхетний)

8. З якої мови прийшло до нас ім’я Максим і що воно означає? (Утворилось від латинського прикметника maximus «найбільший»).

9. Де і коли народилася традиція Міжнародного дня рідної мови? (21 лютого 1952 року у Бангладеші влада жорстоко придушила демонстрацію протесту проти урядової заборони на використання в країні бенгальської мови. Відтоді цей день у Бангладеші став днем полеглих за рідну мову.

 У жовтні 1999 року на Тридцятій сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО було запроваджено Міжнародний День рідної мови як привід для роздумів та зосередження уваги на мовному питанні. Починаючи з 21 лютого 2000 року, цей день відзначають і в Україні)

 

1. Як записати слово «робота» п'ятьма літерами? (Праця.)

2. Як записати в чотирьох клітинках словосполучення «Суха трава»? (Сіно.)

3. Із чого починається день? (Із букви «д».)

4. Як можна з буряка зробити бурю? (Відкинути букву «к».)

5. Які слова об'єднують 33 букви?

 

Закінчити прислів'я:

Мудрий не все каже, що знає, а ... (дурний не все знає, що каже)
Хто людей питає, той ... (і розум має)
Чим розумний стидається ... (тим дурень величається)
На язиці медок, а ... (в душі льодок)
Добрі діти доброго слова послухаються, а ... (лихі й ворога не бояться).

 

Завершується захід переглядом відео-ролика «Гімн українській мові»

Категорія: Сценарії заходів | Додав: Natalka
Переглядів: 4311 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук
Друзі сайту
  • Create a free website
  • uCoz Community
  • uCoz Textbook
  • Video Tutorials
  • Official Templates Store
  • Best Websites Examples

  • Copyright MyCorp © 2025
    Зробити безкоштовний сайт з uCoz